HANS AGNE JAKOBSSON, taklampa, modell T559/40, Markaryd, 1900-talets slut.
Vit metall. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 15 cm. Diameter 40 cm.
Ej funktionstestad. Ställvis slitage.