PETER HVIDT & ORLA MØLGAARD NIELSEN, karmstolar, ett par, "Ax-stolen", Fritz Hansen, Danmark 1950-60-tal.
Formpressad sits och rygg av teakplywood, karmar och benställning med inläggningar i bok. Den ena stämpelmärkt FH DANMARK. Sitthöjd 40 cm.
Avnött. Fanerskador. Slitage.