ANTECKNINGAR FRÅN MÖTE I SVERIGES RIKSDAG 6-7 december 1988, förda av Yassir Arafat och medarbetare.

Skrivna och ritade i blyerts, tusch och bläck. Ca 11,5x13 och 16x12 cm. Dokumentation och kopior av två tidningsartiklar medföljer.

Slitage.

Proveniens

Den svenska regeringen bjöd 1988 in PLO-ledaren Yassir Arafat till överläggningar med fem judiska intellektuella från USA under ledning av advokat Rita Hauser, ordföranden i centret för för fred i Mellanöstern. Avsikten med mötet var att bana väg för att USA skulle engageras i överläggningarna mellan Israel och PLO. Kort före Arafats besök i Sverige hade USA vägrat att bevilja honom visum för att kunna närvara vid ett FN-möte i New York.
15 november 1988 hade Palestina utropats som en oberoende stat av PLO:s exilparlamanet i Algeriet.
Överläggningarna under de båda dagarna avslutades med en presskonferens. Delegationen fick i avvaktan på att presskonferensen skulle börja disponera ett rum som var finansutskottets bibliotek. Dessa anteckningar som nu säljs är en papperslapp som Arafat och hans delegation lämnade efter sig på bordet i biblioteket. Det togs tillvara av en medarbetare på regeringen, som har återberättat historien. Dokumentation och kopior av två tidningsartiklar medföljer.

Utropspris
1 500 SEK