OIVA TOIKKA, vas av glas, Nuutajärvi Notsjö, 1980-tal.
Tryckt oval form med smal hals. Ljusgrön glasmassa med vita inslag. Signerad Oiva Toikka Nuutajärvi. Även etikettmärkt. Ur Pro Arte-serien. Höjd ca 17 cm. Originalkartong medföljer.