Målat, daterat 1771. Brutet krön. Överdel med dörrpar och bakomliggande hyllplan, två lådor. Nedtill med en dörr och bakomligande hyllplan. Bredd 133. Djup 60. Höjd 212 cm. Nyckel finns.
Senare målning. Slitage. Maskstungen. Nagg, avslag. Torrsprickor.