Alrotsfanerad skiva på tredelad balusterfot. Märkt "JAC: SJÖLIN KÖPING OCH KUNGSÖR: No. 1379". Diameter ca 88 cm, höjd ca 66 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Fanerskador. Renoverad. Förstärkningar. Sannolikt avkortad. Delvis maskstungen. Torrsprickor.