Eric Rohman

(Sverige, 1891-1949)
Eric Rohman
(Sverige, 1891-1949)

ERIC ROHMAN, gouache, original / förlaga till filmaffisch "North of 36), 1925, signerad.

När norden och södern möttes (North of 36) [Affisch] : en film i åtta akter om de amerikanska nybyggarna.
Bildstrl. 97 x 128 cm.

Slitage. Skador. Revor.

Filmaffischen ingår i Kunbliga Bibliotekets affisch samling :
http://libris.kb.se/bib/10432788

Utropspris
4 000 SEK