CREMEKOPPAR, 12 st, Rörstrand, 1900-talets andra hälft.
Med lock och fat i fältspatporslin. Dekor i blått och guld efter inspiration av "Gripsholmsservisen" samt kungliga namnchiffer och valspråk. En originalask och 12 tolv produktkort medföljer. Koppars höjd 6 cm. Fatens diameter 12 cm.
Obetydligt ytslitage.