MOCKASERVIS, 16 delar, porslin, Herend, Ungern, 1900-talets andra hälft.
Bestående av bricka, mockakanna, socker och gräddskålar samt tolv mockakoppar med fat. Dekor av blommor i blått och guld. Kopparnas diameter 6,5 cm. Brickans mått 40 x 28 cm.
Obetydligt bruksslitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.