SKÅL samt TALLRIKAR, fyra stycken, kompaniporslin. Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

I famille rosefärger, med dekor av blombuketter. Två runda mattallrikar, diameter 23,5 cm. En åttkantig tallrik, diameter ca 22,5 cm. En assiett, diameter 16,5 cm. En större skål, diameter ca 25,5 cm.

Bruksslitage. En rund mattallrik med ifyllda kantnaggar samt naggar. Åttkantiga tallriken med skador. Assiett med mindre naggar.

Utropspris
2 500 SEK