Fanerat med mahogny. Pelarfot med tredelad fotplatta. Tre iläggsskivor à 50 cm vardera. Diameter 130,5. Höjd 73,5 cm.
Slitage. Flertalet större fläckar, bordsskiva med skada. Kompletterat med senare utdrag och iläggsskivor.