BERTIL FRIDHAGEN, bok- och barhylla, 2 delar, Bodafors, 1960-tal.
Fanerat med teak. Överdel med hyllplan, nedtill med fyra lådor. Bredd 62,5. Djup 45. Höjd 173 cm. Samt hylla med överdel med hyllplan, en skjutbar dörr av glas. Nedfällbar lucka med bakomliggande barinredning. Nedtill med två skjutbara dörrar och bakomliggande hyllplan. Bredd 90. Djup 45. Höjd 173 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Märken. Fläckar. En skjutbar dörr av glas saknas.