BEN AF SCHULTEN, fåtölj 444 och fotpall 445 för Artek, 2000-tal.
Lackad björkstomme med brun tygklädsel. Plymåer och nackkudde med dragked.
Bär tillverkarens etikett.
Bredd 70 cm, sitthöjd 42 cm, totalhöjd 94 cm.
Fotpall, mått 58x40 cm, höjd 36 cm.
Smärre bruksslitage.