Allmoge
933733

KISTA, allmoge, Skåne, 1800-talets mitt.

Målad, märkt och daterad: "MOD 1849". Välvt lock. Beslag och bärhandtag av smide. Längd 137, bredd 60, höjd 68,5 cm.

Originalmålning med smärre retuscher. Skador och slitage, smärre kompletteringar, maskstungen. Torrsprickor. Lås saknas.

Utropspris
3 000 SEK