Fyra bokhyllor (3+1) samt en byrå i oljad och plastbehandlad teak- samt askfaner. Bokhyllor längd 84 cm. Bredd 42 rspektive 25 cm. Höjd 158 respektive 88 cm. Byrå längd 44 cm. Bredd 42 cm. Höjd 70 cm.
Bruksslitage. En innerhylla i mindre bokhylla saknas.
Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 567