SJÖMANSKISTA, 1900-talets första hälft.

Bemålat trä med lock klätt med kanvas. Läderflätade rephandtag. Invändig läddika. Längd 92 cm, bredd 47 cm, höjd 42 cm.

Uppfransade kanvaskanter. Mindre skador. Färgbortfall. Slitage. Lukt av antikvax invändigt.

Utropspris
1 500 SEK