I underglasyrblått.
Ett fat med dekor av drakar, diameter 21 cm. Ett fat med dekor av flodlandskap och växtligheter, diameter ca 22 cm. Två fat med dekor av blommor, diameter 22,5/23 cm.
Ett djupare fat, med dekor av blommor, diameter ca 21,7 cm.
En export skålfat, med form från Meissen, dekor av flodlandskap, diameter 20,5 cm.
En kopp med fat, med dekor av små djur och växtligheter.
Bruksslitage. Ett skadat fat med sprickor och lagningar. Två djupare fat med kantsprickor. Fat med drakar med kantnaggar. Två fat med kantnaggar. Kopp med lagningar och sprickor samt naggar, samt fat med bottenspricka.