FLASKA, glas, Skånska Glasbruket, Henrikstorp, 1700-tal,

Mörkgrönt glas. Höjd ca 19,5 cm. bredd ca 15 cm.

Avkortad hals. Lagning. Repor. Slitage.

Flaskstämpel med Jöran Adlersteens vapen.

Utropspris
10 000 SEK