MATTA, rölakan, ca 236,5 x 169,5 cm, signerad SH (sannolikt Svensk hemslöjd).

Randig botten i ljusgrönt, ljusblått och benvitt. Bred bård av medaljonger i färger som ovan.

Något slitage och smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, fransarna med något slitage, flera saknas.

Utropspris
1 500 SEK