JOHAN ROHDE, kaffe- och teservis, 5 delar, för Georg Jensen, design nr 45, Köpenhamn, sannolikt 1930-tal.
Franska importstämplar. Kaffekanna, tekanna, sockerskål, gräddkanna och spillkum, handtag med profilerad ebenholts. Kaffekannan höjd 23,5 cm, vikt tillsammans 1575 gram
Mjölkkanna med lagning i botten, smärre bucklor.