Design
937154

ALVAR AALTO, fåtölj 36/401, O.Y. Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B. 1940-tal.

Stomme i böjd, lackerad björk. Stoppad sits och rygg. Bär tillverkarens stämpel. Kudden med Johanna Gullichsens textil.

Renoverad. Skador kring skruvarna under sitsen. Ord skrivet med blyertspenna.

Utropspris
600 EUR