Blåmelerad botten med ränder och stiliserade blommor. Bred ljusblåvitmelerad bård med stora polykroma blommor. Otydlig signatur.
Något slitage och smutsig, fläckar, något bucklig, smärre skador. Långsidorna med smärre trampveck, något skadade fransar, flera saknas.