HUVUDBONAD SANNOLIKT ELLER DEL AV, höjd 40 cm, Kina Qing (1644–1912), 1800-tal.

Kejserligt gult siden med polykroma broderier av personer ridande på qiliner, pioner och andra blommor, fladdermöss, fjärilar, vågor och det heliga berget. Svart kantband. Grönt mönstervävt sidenfoder.

Något slitage, smutsig, fläckar, smärre skador.

Utropspris
2 000 SEK