PELARBORD, nyrokoko, omkring 1800-talets tredje kvartal.

Mahogny. Oval skiva på rikligt skuren tredelad pelarfot. Kantsarg med kantbård. Höjd ca 77, längd ca 131, bredd ca 71 cm.

Sprickor. Försiktigt bruksslitage. Kantsarg med dekorbortfall.

Utropspris
2 500 SEK