MATTA, dubbelsidig maskingjord, ca 277 x 168 cm, Sverige omkring 1900-talets mitt.

Gul botten med benvita ränder och bred bård med geometriska figurer i benvitt och olika grå nyanser.

Något slitage och smutsig, fläckar, malskador. Långsidorna med trampveck, en kortsida med skada med lagning.

Utropspris
1 500 SEK