VÄGGPENDYL, sengustaviansk, urtavlan signerad J. Hovenschöld

Joachim Hovenschöld den äldre eller den yngre (far eller son). Verksam 1767-1800 respektive 1809-ca 1820. Skuren dekor, förgylld och bronserad med parställda gripar och krönande urna. Nyckel och pendel medföljer. 95 x 54 cm Nyckel finns.

Skador. Slitage. Lagningar. Ej funktionstestad.

Utropspris
10 000 SEK