Doserat. Ø ca 3,60- 6,85 mm. Låset stämplat J A Persson, Stockholm, 1938. Längd ca 45 cm.
Odlade pärlorna av ojämna formen och med ojämnheter på ytan. Låset med anlöpning och slitage.