13 skålar på fat. Förgyllda hänklar. Skålen med senare stämpel (1964-71) är dekorerad med en förgylld rand på hänklarna. Höjd 4-4,5 cm, diameter ca 12 cm.
Fatens diameter 17-17,5 cm.
Totalt 18 fat av vilka fem stämplade som II-sortering.
Smärre slitage.