Teakfanerad skiva. Kantlister och underrede i massiv Bangkok-teak. Längd 153 cm. Bredd 57 cm. Total höjd 50 cm.
Bruksslitage. Några repor.
Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 411