Delvis glaserad med gul glasyr. Dekor av bland annat blommor och fågel. Hänklar. Lock krönt av hund med diande valp. Märkt "C. M Strömgren af Nymark, Ulriksdahl Den 16 Augusti 1865". Höjd 22 cm.
Slitage. Bottensprickor. Krackelyr, glasyrbortfall. Nagg.