Sköldpadd, mässing och förgylld brons. Emaljerade siffror samt emaljerad plakett signerad Thuret a Paris. Lös konsol. Nycklar och pendel medföljer. Bredd 50, djup 23, höjd ca 104 cm (inklusive konsol). Nyckel finns.
Slitage och smärre skador. Restaurerad och kompletterad. Ej funktionstestad.