LOCKURNOR, 2 st snarlika, Kina, 1900-tal.

Balusterformade med dekor av pioner, fåglar och tecken. Större kruka tillverkad vid tidigare tillfälle. Höjd 41 respektive 43 cm.

Slitage. Sprickor med mindre glasyrskada. Glasyrmistor. Några nagg. Bränningssprickor.

Utropspris
3 000 SEK