Röd botten med stor polykrom medaljong, blomslingor, molnband och hörnornament. Bred mörkblå huvudbård med stor blom-, arabesk- och palmettranka.
Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar varav några stora fläckar är stela. Sidorna med trampveck och skador.