MUGGAR, 2 st, porslin, "Mumin", form "Teema" designad av Kaj Franck för Arabia, Finland, tillverkade under 1990-talet.
Grön mugg "Cartoon", motiv designat av Tove Slotte, i produktion 1990-1992.
Gul mugg "Moominmamma", motiv designat av Tove Jansson & Tove Slotte, i produktion 1990-1996.
Höjd 8 cm.
Bruksslitage. Smärre spricka vid ett öra.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.