Fanerat med teak. Två utdragbara skivor på kortsidorna. Etikettmärkt. Längd 120+ 35+ 35 cm, bredd 82 cm, höjd 74,5 cm.
Bruksskick. Ställvis blekt. De utdragbara skivorna något lägre än bordsskivan.