ILMARI TAPIOVAARA, golvlampa "Maija Mehiläinen" för Asko/Hienoteräs. Formgiven 1955.
Vit lamellskärm och mässingsfötter. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 77 cm, diameter 30 cm.
Slitage och märken. Strömavbrytaren ej fullständig. Ej funktionstestad.
Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.
Ilmari Tapiovaara var en finländsk inredningsarkitekt och formgivare. Han studerade vid Konstindustriella läroverket samt praktiserade vid Le Corbusiers ateljé. Tapiovaara undervisade i inredningskonst vid Tekniska högskolan, Konstindustriella läroverket och Konstindustriella högskolan samt i USA. Han har skapat möbler och inredningar med modernistiskt och funktionellt uttryck i böjträ och formpressad fanér. Den uppdaterade versionen av pinnstolen kallad ”Madmoiselle” är idag en klassiker.
Läs mer