KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, troligen, Fåtöljer, ett par. "Ofelia", OPE möbler. 1900-talets andra hälft
Lackerad stomme. Fasta stoppade karmar. Lösa plymåer. Märkta OPE. Sitthöjd ca 44 cm.
Bruksslitage. Repor. Färgbortfall. Fläckar. En fåtölj med provisorisk lagning med tejp. En karm med uppstickande spik.