CARLO SCARPA, ljuskrona, "Poliedri", Venini, Italien 1960-tal.
Vitlackerad metallstomme med fasetterade glaskupor, 18 ljuspunkter, diameter ca 63 cm, höjd ca 48 cm.
Smärre nagg, stommen med smärre färgbortfall och rostangrepp, ej funktionstestad.