Fäste av förgylld mässing, Metallindad kavel. Rak klinga med skarp ås. Denna med rik dekor av bladslingor samt märkt IHS. Mässingsskodd läderbalja. Längd ca 90, varav klingan 74 cm.
Åldersbetingat slitage. Balja med skrapmärken.