SLIPSNÅL, 3 st samt FRACKKNAPPAR, ett par.

Slipsnål prydnad med bokstaven 'L', C G Hallbergs, Stockholm, 1914, 18K guld. Längd ca 7 cm. Slipsnål prydnad med odlade pärlor i form av en be, otydliga stämplar, 14K guld. Längd ca 7 cm. Frackknappar, ett par, Axel Georg Björkman, Stockholm, 1875, 18K guld med svart emalj dekor. Diameter ca 1 cm. Tillsammans med en slipsnål prydnad med en vit pastesten. Total weight ca 5,9 g.

Odlade pärlorna har omlimats till slipsnålen. Vita pastestenen har foiljerats och det finns missfärgningar. Frackknapparna med bucklor. Slitage.

Utropspris
2 000 SEK