Ådringsmålat samt med rik dekor. Daterat Anno 1801. Över- och underskåp med hyllinredning. Bredd 119, djup 50, höjd 200 cm. Nyckel finns.
Delvis maskstungen. Torrsprickor. Färgbortfall. Slitage. Skador. Senare målning.