Stomme i bok. Stoppad rygg och sits. Bredd 67, höjd 70 cm.
Bord med elliptisk skiva fanerad i fruktträ, längd 66, bredd 44, höjd 52 cm.
Bruksslitage, smärre repor. Fläckar.