SÅSSNIPOR, 2 st och FAT, 3 st, porslin, Kina Qianlong (1736-1795).

Handmålad polykrom dekor i famille verte och delvis guld.
Såssnipornas höjd 9,5, längd ca22 cm inklusive hänklar.
Faten ca 18x28, 33x22 och 38x27,5 cm.

Största fatet med nagg. Minsta fatet lagat. Båda såssniporna lagade.

Proveniens

Familjen Francke, Stäringe Säteri, Södermanland.

Utropspris
6 000 SEK