KERSTIN HÖRLIN-HOLMQVIST, soffa, "Skrindan", OPE möbler, 1900-talets andra hälft.
Stomme av betsad bok. Lösa plymåer i rygg och sits. Klädda armlän. Märkt. Klädsel "Goden Lily" från Willam Morris & Co. Sitthöjd ca 41 cm. Längd 140 cm.
Slitage. Senare klädsel. Smärre fläckar.