S:t Petersburg 1800-talets slut, cigarettetui, icke identifierad mästarstämpel.

Heltäckande räfflad dekor, pålagda monogram i guld samt två vapensköldar, invändigt graverade signaturer. Längd 10 cm, vikt 207 gram.

Slitage, dekordelar saknas.

Utropspris
4 000 SEK