CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, "TV-bänk", HMN Huonekalu Mikko Nupponen, Lahtis, 1900-talets mitt.
Teakfaner. Tre separata delar, bordsskiva och två svarta triangelformade ben. Längd 255 cm, djup 48 cm, höjd 39 cm.
Slitage och märken. Nyoljad yta. Spår av sågmärke på skivan. Lagning.