CARL FAGERLUND, taklampa, Orrefors, 1900-talets första hälft.
Kupa av gultonat glas med reliefmönster. Stomme av gulmetall och lackat trä. Tre ljuspunkter. Diameter 38 cm. Höjd 70 cm.
Ej funktionstestad. Slitage. Obetydliga nagg. Fläckar. Skärm Fagerlund, stomme möjligen ej ursprungligen tillhörande.