DOLK, Kindjal, Kaukasien, 1900-talets början.

Träfäste, tveeggad klinga. Läderklädd balja och niellodekorationer. Klingans längd 37 cm, totallängd 52 cm.

Omfattande slitage och skador på bladet. Senare läder.

Utropspris
400 EUR