Stämplad MV Guld 1974. Diameter ca 31 mm. Vikt ca 30 gram. Originaletui.
Obetydligt ytslitage.
Vasamedaljen instiftades av konung Oscar II 1895 som belöningsmedalj för allmänt medborgerliga förtjänster, förlänad i guld och silver av 8:e och 5:e storleken. Den bär Vasaordens kors och reversen (frånsidan) glob belagd med riksvapnets tre kronor. Den bärs i grönt band. Den upphörde att utdelas 1974.