KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtölj, "Lilla Adam", Nordiska Kompaniet, 1900-talet andra hälft.
Stoppad och klädd med mönstrad kretong. Knapphäftad rygg. Ben i bok. Sitthöjd ca 39 cm.
Slitage. Blekt.